Montaż chłodni – co powinieneś wiedzieć

W życiu każdej rozwijającej się firmy z branży gastronomicznej, handlu oraz przetwórstwa spożywczego nadchodzi taki moment, gdy zwykłe meble chłodnicze zaczynają być niewystarczające. Najczęściej rozwiązaniem tego problemu okazuje się montaż chłodni.

Kiedy zdecydować się na budowę chłodni

Chłodnia to pomieszczenie służące do przechowywania towaru w niskiej temperaturze. W przeciwieństwie do mebli chłodniczych komora chłodnicza oferuje znacznie większe możliwości przechowalnicze w porównaniu do ilości zajmowanego przez nią miejsca. Przechowywanie takiej samej ilości produktów jest tańsze w jednej dużej mroźni niż w kilku mniejszych meblach, gdyż jej zapotrzebowanie na energię jest mniejsze. Większość pomieszczeń chłodzonych jest wyposażona w alarm, który ostrzeże nas o awarii i pomoże zapobiec zepsuciu się produktów. Montaż chłodni, zwłaszcza w większych restauracjach i zakładach przetwórstwa spożywczego, jest właściwie nieodzowny.

Jaki materiał wybrać do postawienia komory chłodniczej

Źle dobrana izolacja w chłodni spowoduje wzrost wilgoci w jej wnętrzu, co może w skrajnym przypadku doprowadzić do powstania grzybów oraz znacznego pogorszenie jakości przechowywanych produktów. Aby tego uniknąć, należy pamiętać, aby do konstrukcji chłodni wybrać płyty warstwowe o odpowiednio dużej grubości minimalnej. Istotne jest również, aby między zewnętrzną stroną izolacji komory i kolejną przegrodą budowlaną pozostawić wolną przestrzeń, tak by pozwolić ścianom “oddychać”.

Istnieje kilka rodzajów płyt warstwowych, z których każda ma swoje wady i zalety. Do najpopularniejszych należą płyty z rdzeniem z pianki poliuretanowej oraz ze styropianu. Krótko mówiąc, styropian jest rozwiązaniem tańszym, ale jednocześnie gorszym jakościowo. Jeżeli chcemy z wykorzystaniem styropianu postawić pomieszczenie mroźnicze o podobnych właściwościach izolacyjnych do poliuretanu, to będziemy musieli się zdecydować na grubsze płyty, które zrekompensują braki tego materiału.

Porównując trwałość obydwu materiałów, należy wyróżnić poliuretan, chociaż tutaj przewaga nie jest aż tak oczywista. Płyty warstwowe z pianki poliuretanowej mają tę zaletę, że są dokładniej wypełnione materiałem izolacyjnym. Podsumowując, pianka poliuretanowa to rozwiązanie co prawda droższe, ale rekompensujące to lepszą jakością.

Montaż chłodni

W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na wzniesienie komory chłodniczej ze znormalizowanych płyt warstwowych, które obrobimy i dostosujemy do swoich wymagań, lub też komory modułowej. Mała przestrzeń pomieszczenia, w której montujemy chłodnię, oraz nietypowa architektura wnętrza może wymusić na nas konieczność dostosowania komory do naszych potrzeb. Wiąże się to jednak ze znacznie trudniejszą i dłuższą budową i będzie wymagać doświadczonej firmy oferującej budowę chłodni. Należy dokładnie dociąć płyty, połączyć je ze sobą i uszczelnić, wyciąć zewnętrzne blachy, dopasować i połączyć je oraz wbudować drzwi. Jeżeli więc pomieszczenie docelowe nam na to pozwala, lepiej zdecydować się na gotową komorę chłodniczą. Jej montaż jest szybszy i łatwiejszy, jest tu też mniej miejsca na ewentualną pomyłkę.

Montaż chłodni
chłodnia dla gastronomii
komory chłodnicze

 

Artykuł ten oczywiście nie wyczerpuje tematu, jednak daje ogólny pogląd na kwestię montażu chłodni. W przypadku jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami (zadzwoń pod numer 762-90-25 lub napisz na biuro@grupafsp.pl), a nasi doświadczeni doradcy pomogą Ci dobrać optymalne dla Ciebie rozwiązanie.